Bojíte se, že na to abyste si doma vychutnali příjemnou večeři, potřebujete na stolování velký jídelní stůl a obrovskou jídelnu? Rozměry vašeho bytu však těmto požadavkům ani zdaleka nevyhovují? Nezoufejte, máme pro vás úsporná opatření...
Na prvním místě je dobré zvážit, kolik osob bude u stolu PRAVIDELNĚ stolovat. Proč pořizovat stůl o rozměrech 200 x 90 cm, když u něj budete sedět pouze v páru? Pro tento případ postačí mnohem menší stůl, klidně i čtvercového rozměru, nejlépe o šířce 70 či 80 cm. Jeho nespornou výhodou oproti kulatému či oválnému stolu je možnost přisunutí ke zdi a tím šance více využít prostor v jídelně či menší kuchyni.
Pokud i přes to trváte na větším stole, volte raději rozkládací stůl. Opět jsou různé způsoby, jak docílit zvětšení stolové plochy - vyklápěním, sklápěním, otáčením, vkládáním přídavných desek či jejich kombinací, jako je odsunutí stolových desek a vyklopení desky přídavné. Tyto mechanismy vyžadují precizní zpracování pro snadnou manipulaci.
Kdo opravdu měří každý centimetr, postačí alternativní řešení jako například stolová deska upevněná ve výšce barového pultu, což je ve výšce cca 110 cm, pod kterou zároveň pohodlně schováte jídelní židle, které nepřekáží. Dbejte zde jen na minimální hloubku desky pro příjemné stolování. Kdo nechce masivní stůl z obavy, aby nepůsobil příliš těžkým dojmem, nechť volí skleněný stůl, respektive kombinaci skleněné desky a kovu nebo naopak plné stolové desky a odlehčené podnože.
Promyslete si možnosti vašeho prostoru, kolik osob bude s vámi pravidelně stolovat. Pokud budete volit stůl menších rozměrů, zkuste si tuto plochu cvičně vymezit. Dle pokrčených loktů položených do tohoto vymezeného prostoru poznáte nejlépe, jaká šířka stolu vám bude vyhovovat.
Kompletní nabídku jídelních stolů naleznete v kategorii Jídelní stoly.
Další články
Mohlo by vás zajímat