Zkušený dřevař má své stromy v oku. Už na dálku rozezná každý strom. My méně zdatní jsme rádi, když rozeznáme hrušeň od jedličky. Jen obyčejná borovice může mít až 120 druhů! Každé dřevo je jiné a má jiné vlastnosti. Už na první pohled je zřejmé, že mají jinou texturu, různou barvu jádra a strukturu letokruhů.
Nejdůležitější vlastností dřeva je jeho tvrdost. Je to mechanická vlastnost, která ho předurčuje k využití. Pro snadné opracování je určeno měkké dřevo. To nám poskytují jehličnany (jedle, smrk, borovice) a některé listnaté stromy jako jsou vrba, lípa či topol. Pevnější tvrdé dřevo vzniká nejčastěji u listnatých stromů. Tvrdost dřeva v první řadě ovlivňuje množství pryskyřice, které obsahuje. Mezi stromy s tvrdým dřevem patří dub, ořech, tis, švestka či javor.
Paulovnie - čínský císařský strom, se do Evropy dostal zejména kvůli své okrasné funkci. Měkké semena byly používány jako obalový materiál při přepravě čínského porcelánu. Kde tu semínko vypadlo z bedny a tak Paulovnia začala dobývat svět i na jiných kontinentech.
Na dálném východě je Paulovnie po staletí známá jako Wutong. Staří Číňané věřili, že tento překrásný kvetoucí strom je jako stvořený pro bájného Fénixe - symbol štěstí. Čínským zvykem byla i výsadba malého stromečku Paulovnie při narození dcery. Když děvče dospělo a byl čas na vdávání, strom se pokácel. Díky rychlému růstu a množství dřeva, bylo možné zhotovit mnoho předmětů do nevěstiny výbavy.
Paulovnie je charakteristická svým rychlým růstem. Je to opadavý strom, který dosahuje výšky přes 20 metrů. Listy srdcovitého tvaru dorůstají do velikosti 20 až 70 cm. Kořenový systém Paulovnie je odolný a schopný regenerace až do takové míry, že by dokázal přežít i požár. Je odolná vůči znečištěnému životnímu prostředí a dokáže přežít téměř v každém půdním typu.
Dřevo je neobyčejně lehké a zároveň pevné. Uplatňuje se při výrobě palet v logistice. Čím je paleta lehčí, tím se na ní dá převézt více zboží. Oplývá výbornými rezonanční vlastnostmi. Dřevo se používá na výrobu japonského hudebního nástroje koto nebo korejské citary. Nejvýznamnější funkci však plní výroba nábytku. Hlavní výhodou Paulovnie je to, že neobsahuje pryskyřice, a tedy nevykazuje hořlavé vlastnosti. Velkým plusem je odolnost dřeva vůči termitům. Dále neabsorbuje vodu, co ho předurčuje k výrobě lodí a saun.
Každý druh Paulovnie se něčím odlišuje. Paulovnie Elongata je výjimečná pro svojí růstovou schopnost - za jeden rok dokáže vyrůst až do výšky 5 metrů. Paulovnie Kawakamii - Safírový dračí strom - je kriticky ohrožený druh, kterému hrozí ztráta přirozeného stanoviště. Paulovnie Plstnatá je nejrozšířenějším druhem Paulovnie. Pěstuje se kvůli svým krásným květům jako okrasný strom. Paulovnie Biomass se pěstuje především pro energetické účely jako zdroj biomasy. Minimální až žádný obsah pryskyřice dělá z tohoto stromu kandidáta na výrobu bioethanolu. Na druhou stranu neprodukuje žádný isopren. Ostatní rychle rostoucí druhy stromů jej produkují ve velkém. Isopren podle vědců může způsobovat tvorbu ozónu. Mezi hlavní výhodu dřeva tohoto stromu patří to, že je čisté a rovné, bez suků, co ho předurčuje pro nábytkářský průmysl.
Ne všechno je zlato, co se třpytí. Je dobré mít na zřeteli také případné negativa. Pokud Paulovnie dostane ideální podmínky k růstu, může se chovat invazivně. To stalo na východním pobřeží USA. Proto je nutno její růst ve volné přírodě kontrolovat a šlechtěním ji více přizpůsobit požadavkům pěstitele. Tento strom má velký potenciál a je jen na nás jak s ním vynaložíme.
Paulovnie si teď našla cestu také do naší nabídky komod a skřínek prostřednictvím rady zásuvkového nábytku Scallop.
Další články
Mohlo by vás zajímat